Zvládnutá hyperaktivita dětí

Publikoval Iveta Maturová v

Ve spolupráci s rodiči se nám společně vždy podařila změna v chování dítěte do 14 dnů. Nekřičí, nevzteká se, ani jinak nepřitahuje pozornost. Dítě vnímá, je klidné, naslouchá, připraví se do školky, školy, obleče se, atd.

Jde jen o to, co jste ochotni podstoupit, jak na sobě zapracovat, uvědomit a přiznat si, kde dělám chybu. Například: jsem člověk netrpělivý, stále v časovém stresu, chci prorazit hlavou zeď, doma, v zaměstnání. Chci něco dokázat proto, abych byl oblíbený v kolektivu, abych zkrátka nezklamal. V podstatě jde o celkový postoj k sobě (sebevědomí, postoj k lidem, ovládání se a rozhodování).

Také se zeptejte svých rodičů, jak probíhalo Vaše dětství a podívejte se na sebe i dnes. Někdo je stále v poklusu, má plno neodkladné práce a povinností. Pokud žijeme dlouhodobě při takové zátěži, přijde nám to jako norma. Přidává se stres. Rozhodujeme se pod tlakem, děláme chyby i vůči svým nejbližším. Křikneme na dítě a je to jako bumerang. Někdo to zvládá, někoho to dokonce baví, jiný rozjede výchovu takového dítěte formou cukr a bič. Těžko se odhadne kolik čeho a dostáváme se do začarovaného kruhu. Dítě je zmatené a v podstatě si dál jede po svém.

Dítě si s přívalem energie neumí poradit,  chová se adekvátně k podmínkám ve kterých žije. Dnešní školství je velice napjaté a stresuje i klidné, soustředěné děti. Vše je na čas a vše se musí stihnout. Když vybočujete z řady, protože se třeba jen houpete na židli, začíná problém.

Mít diagnózu od psychologa, zda je dítě hyperaktivní, a lecos se za tento papír schová, je dobré. Ale to, jak bude Vaše dítě zvládat svůj silný příval neřízené energie, můžete ovlivnit jen Vy.

Při společných sezeních se téměř vždy musíme vrátit s rodiči (častěji stačí jen s matkou) k jejich rodičům a otevřít tak jejich dětství, mnohdy bolestivé. Tam je odpověď, odtamtud si neseme genetickou informaci chovani, kterou dál předáváme.

Záleží jen na Vás, zda chcete mít dítě hyperaktivní, nezvladatelné a s lékařským předpisem s léky na sklidnění. Nebo klidného soustředěného potomka, s velkým potenciálem energie.

Z praxe.: Přišla za mnou maminka se sedmiletým nezvladatelným chlapcem, přes rameno měla kabelku, kterou mi během představování smetla ze stolu počítač a masážni olej. Stačila ještě říct ,,Nevím, po kom je to dítě tak divoký.“ ještě se dvakrát zatočila, než se usadila do křesla.”


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *